O wsparciu dla start-upów i firm z potencjałem rozwojowym mówiliśmy podczas VII Festiwalu Przedsiębiorczości PWR UP! na Politechnice Wrocławskiej.
Krzysztof Górka, prezes DFR Inwestycyjny, zaprezentował zasady funkcjonowania funduszu typu venture capital. DFRI nie udziela grantów, a inwestuje. Z jego oferty mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy dopiero mają pomysł na biznes albo pracują nad stworzeniem nowego produktu lub usługi . Fundusz pomaga bowiem firmom, znajdującym się w fazie rozwoju lub wczesnej ekspansji. Wpisuje się w to w rolę Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, spółki należącej do samorządu województwa, finansującej rozwój małych i średnich firm w naszym regionie.
Festiwal Przedsiębiorczości to spotkania mistrzów z uczniami. Mistrzami byli młodzi przedsiębiorcy, do niedawna studenci PWr., już prowadzący działalność gospodarczą i odnoszącej w niej sukcesy. Uczniami – studenci, którzy zaczynają aktywność na tym polu lub ją dopiero planują.
Damian Fijałkowski, CTO i współzałożyciel studia gier T-Bull, które w swoim portfolio ma ok. 200 aplikacji, przywołał swoje doświadczenie dotyczące początkowego łączenia biznesu z pracą etatową: – Biznes to nie jest coś, co można robić po godzinach. Na starcie łączyłem etat w firmie, z pisaniem doktoratu na uczelni i z rozkręcaniem firmy. W efekcie pracowałem od rana do nocy, a nic nie robiłem na 100 proc. Od początku trzeba się koncentrować na jednym.
Kiedy zakładać startup? – Gdy nie masz nic do stracenia, kiedy jesteś wymiataczem i masz determinację – przekonywał Bartosz Majewski, prezes i założyciel firmy wspierającej spółki B2B w marketingu i sprzedaży. – Mówi się, że trudno zepsuć potrawę, jeśli używasz właściwych składników. Ale komponowanie tych składników może trwać kilka lat więc trzeba być konsekwentnym.
Do tej wytrwałości nawiązywał też Jędrzej Kowalewski, prezes Scanwaya, dynamicznie rozwijającej się spółki, która komercjalizuje technologie kosmiczne w ziemskich zastosowaniach. – Od małego patrzyłem w niebo i wiedziałem, że będę chciał pracować w tej branży. A jednak mój pierwszy biznes był nieudany. Dopiero po kilku latach nauczyłem się jak zarządzać firmą, procesami, pracownikami, skąd czerpać środki na rozwój firmy.
Spółka korzysta z dofinansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W Scanway zainwestował też DFR Inwestycyjny
Podczas festiwalu poznaliśmy laureatów Akademickiego Konkursu Przedsiębiorczości. Akademickim Liderem Innowacji został projekt “Brainboost” realizowany przez zespół pod przewodnictwem Maxa Wastaga z Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz projekt “Filtr cząstek stałych do kotłów centralnego ogrzewania” realizowany przez dr inż. Annę Kisielę – Czajkę i dr. inż. hab. Krzysztofa Czajkę z Politechniki Wrocławskiej . Liderem Rozwoju Przedsiębiorczości został Startup Wrocław ARAW S.A. w składzie: Michał Karbowiak i Magdalena Wypych.
Zwycięzcy odebrali nagrody rzeczowe i finansowe, a oprócz tego DFR ufundował nagrodę w postaci pakietu spotkań zorganizowanych przez DFR Inwestycyjny dotyczących wypracowania modelu biznesowego dla przedsięwzięcia start-upowego oraz książki biznesowe.
Organizatorem Konkursu była Politechnika Wrocławska Akademicki Inkubator Przędsiębiorczości wraz z partnerami: Dozamelem Sp. z o.o., zarządcą WPP – Wrocławski Park Przemysłowy oraz Dolnośląskim Funduszem Rozwoju.