„Europa w obliczu nowych wyzwań”
Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej.
Przez trzydzieści lat swojego istnienia stało się platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów, jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie. Na Forum od lat padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media oraz omawiane przez środowiska eksperckie.
Przez 3 dni trwania forum odbędzie się ponad 300 debat, a uczestniczyć w tym wydarzeniu będzie 4000 osób.
Przedstawiony zostanie również raport start-upowy, w maju 2022 r. inQUBE, czyli uniwersytecki inkubator przedsiębiorczości działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, we współpracy z Dolnośląskim Funduszem Rozwoju przeprowadził badanie dolnośląskiego środowiska start-upowego. Jego głównymi celami były:
1) analiza rynku pod kątem statystycznym, w tym określenie liczby podmiotów w regionie, struktury branżowej itp.,
2) zebranie opinii uczestniczących w badaniu podmiotów na temat współpracy z inkubatorami i akceleratorami (ich doświadczeń, potrzeb, postaw w określonym w kontekście, opinii),
3) poznanie doświadczeń oraz oczekiwań start-upów dotyczących sposobów ich finansowania,
4) wskazanie rodzaju oczekiwanego przez start-upy wsparcia ze strony podmiotów zewnętrznych, instytucji otoczenia biznesu, szczególnie w zakresie wsparcia finansowego.
Najważniejsze wnioski
W Polsce w 2022 r. aktywnych było 2850 podmiotów uważanych za start-upy, których łączną wartość oszacowano na 25,6 mld euro2 . Wrocław z 255 podmiotami zajmuje trzecie miejsce (za Warszawą i Krakowem). Na Dolnym Śląsku najwięcej firm zarejestrowano w 2015 r. (39 podmiotów), w ostatnich dwóch latach zaś do bazy PFR trafiło ich tylko 9. Obecne w 2022 r. na rynku start-upy to przede wszystkim działalności już istniejące, pracujące nad utrzymaniem się na nim, natomiast zupełnie nowych przedsięwzięć i pomysłów jest mniej. Większość dolnośląskich młodych przedsiębiorstw to firmy technologiczne. Dominującymi rodzajami działalności są: oprogramowanie dla przedsiębiorstw (14%), zdrowie (13% ) oraz marketing (12%). Na wyróżnienie zasługują też: fintech, robotyka, energetyka (zaliczone tutaj zostały clean energy, green technology, waste solutions, construction) czy bezpieczeństwo (uwzględniające cyberbezpieczeństwo). 33% stanowią podmioty działające w tzw. deep tech, a ponad 77% jako główny rynek docelowy wskazuje rynek B2B. Naliczniejszą grupę wśród badanych podmiotów stanowią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (75%). Najczęściej podmioty w momencie rejestracji wyposażone były w kapitał wielkości do 150 000 zł (64% odpowiedzi). Praktycznie wszystkie badane firmy działają już na rynkach zagranicznych. Mediana poziomu zatrudnienia wynosi 9 osób.
Gośćmi wydarzenia będą między innymi:
Mateusz Morawiecki- Prezes Rady Ministrów
Magdalena Rzeczkowska- Minister Finansów
Alexander MacDonald- Chief Economist NASA
Kolinda Grabar-Kitarovic- Prezydent Chorwacji w latach 2015-2020
Jarosław Kaczyński- Poseł na Sejm RP, Prezes PiS
Jaak Mikkel- Prezes Zarządu Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o.
Głównym partnerem wydarzenia jest Województwo Dolnośląskie!