Zakończyła się siódma już edycja konkursu „Grunt na Medal”. O tytuł najbardziej atrakcyjnej działki przeznaczonej pod projekt produkcyjny w każdym województwie, ale przede wszystkim o zainteresowanie inwestorów z całego świata, przez blisko pół roku, walczyły 142 gminy, które zaprezentowały łącznie 179 ofert. 20 października w Warszawie, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Tomasz Pisula, wspólnie z marszałkami województw i kierownictwem Centrów Obsługi Inwestora, wręczył nagrody wojewódzkim zwycięzcom konkursu, który odbywał się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz Związku Województw RP.
Strzelin – zwycięska gmina z Dolnego Ślaska- zgłosiła do konkursu grunt położony na terenie miejscowości Górzec o powierzchni 90,25 ha, o charakterze przemysłowo-produkcyjnym. Walka o tytuł „Gruntu na Medal” 2016 rozegrała się w dwóch głównych etapach. Spośród 16 nadesłanych na konkurs zgłoszeń z województwa dolnośląskiego do półfinału zakwalifikowało się 6 terenów inwestycyjnych:
1. Strzelin – 90,25 ha
2. Długołęka – 10,85 ha
3. Złotoryja – 17,99 ha
4. Wiązów – 3,39 ha
5. Oborniki Śląskie – 91,03 ha
6. Mietków – 2,90 ha
– Gratuluję wszystkim gminom z Dolnego Śląska, których grunty zakwalifikowały się do półfinału ponieważ oznacza to, że posiadają wyjątkowo atrakcyjne tereny inwestycyjne. Wszystkie te tereny będę objęte specjalną uwagą podczas promocji potencjału inwestycyjnego Dolnego Śląska – mówił Andrzej Jamrozik, prezes DAWG sp. z. o. podczas uroczystości w Warszawie.
Organizowany co dwa lata przez PAIiIZ, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI- na Dolnym Śląsku DAWG sp. z o.o.), pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w szesnastu polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym regionie najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, który w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczony został pod projekt przemysłowy. W rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy zgłaszając dowolną liczbę ofert, pod warunkiem, że nie są one objęte programem Specjalnych Stref Ekonomicznych czy Parkiem Technologicznym.
W tegorocznym gronie zwycięzców dominują działki do 5 hektarów – jest ich aż siedem. Z danych PAIiIZ wynika, że zgłaszający się do Agencji potencjalni inwestorzy najbardziej interesują się właśnie mniejszymi terenami. Jedną ze zwycięskich ofert jest grunt o powierzchni 4 hektarów w Zamościu. Miasto od lat uczestniczy w konkursie Grunt na Medal, dostrzegając jego promocyjny efekt. – Dzięki proinwestycyjnej polityce władz miasta, ale także wsparciu PAIiIZ, zainteresowanie gruntami lokalnych przedsiębiorców, w tym tych spoza Lubelszczyzny, wyraźnie wzrosło – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Zamościu, wspominając o 7 inwestorach, którzy zawitali do miasta. W podobnym tonie wypowiada się wójt Starego Miasta w Wielkopolsce, Ryszard Nawrocki, którego gmina zgłosiła do konkursu teren trzyhektarowy. – Udział w konkursie, podczas którego możemy wzmocnić własne kompetencje, traktujemy jako element budowania profesjonalnej oferty inwestycyjnej – tłumaczy Nawrocki.
O inwestorów starają się również gminy z większymi terenami. Wśród tegorocznych laureatów „Gruntu na Medal” są trzy działki od 5 do 10 hektarów: teren w Sieradzu (łódzkie), w Krapkowicach (opolskie) oraz w Końskich (świętokrzyskie). Mają one duże szanse na inwestycyjny sukces. Aż jedna czwarta inwestorów pyta PAIiIZ o takie działki. W gronie zwycięzców znalazło się również 5 gruntów o powierzchni przekraczającej 10 hektarów, w tym dwa – w gminie Strzelin na Dolnym Śląsku oraz w Chorzelach z Mazowsza – których powierzchnia przekracza 90 hektarów.
Dobrze skrojona oferta oraz zwycięstwo w konkursie „Grunt na Medal” to przepustka do lukratywnego kontraktu inwestycyjnego. Statystyki agencji pokazują, że już ponad połowa z dotychczasowych zwycięzców konkursu zyskała inwestora. Zwłaszcza dla gmin z obszarów, gdzie pozornie rzadziej sięga wzrok inwestorów, jest to szansa, której nie wolno przeoczyć. Wszystkie wyróżnione „Grunty na Medal” trafią do Bazy Ofert Inwestycyjnych prowadzonej przez PAIiIZ i będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga Agencja. Obecnie baza liczy już ponad 2 000 rekordów.
Źródło: dawg.pl