Samorząd województwa inwestuje w startupy, tym razem w ekologiczne środki czystości
Wrocławski startup Refeel specjalizuje się w dostarczaniu mieszkańcom wysokiej jakości chemii gospodarczej i kosmetyków w szklanych opakowaniach zwrotnych. Spółka podpisała właśnie umowę inwestycyjną dzięki wsparciu samorządu województwa.
Pozyskanie przez Refeel środków na rozwój związane było z zakończeniem prac nad koncepcją produktów dla gospodarstw domowych. To pakiet środków czystości i kosmetyków myjących nie zawierających szkodliwych środków powierzchniowo czynnych, które będą dystrybuowane w ramach subskrypcji. Szklane opakowania będzie można bezpłatnie zwrócić, a producent ponownie je wykorzysta.
Jest to kolejna inwestycja wspierana w ramach szerokiej oferty finansowania lokalnych firm przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju w całości należący do samorządu województwa.
Co ciekawe, powstanie spółki Refeel jest efektem podejmowanych przez DFR działań zmierzających do inspirowania i kreowania ciekawych pomysłów biznesowych na Dolnym Śląsku. Refeel jest laureatem konkursu „Bitwa o startup”, który spółka samorządowa zorganizowała w zeszłym roku z wiodącymi wrocławskimi uczelniami w ramach kongresu ekonomicznego 365 Timing Economic Congress.
– Szczególną uwagę zwracamy na współpracę samorządu ze światem nauki i biznesu. Taki model, nazywany przeze mnie złotym trójkątem, jest najbardziej skutecznym sposobem rozwoju lokalnej gospodarki, w szczególności sektora MŚP – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny tegoroczny projekt, w którym zaangażowano środki samorządu województwa. Kilka miesięcy temu zainwestowano w spółkę Your KAYA, oferującą produkty higieny intymnej bez potencjalnie szkodliwych czy uczulających składników, i sprzedającą je również w modelu subskrypcyjnym. Inwestorzy, czyli Rafał Brzoska (twórca InPost), fundusz bValue oraz DFR Inwestycyjny zainwestowali w nią łącznie 5 mln zł.
– Jako partner publiczny chcemy wypełniać lukę kapitałową i stawiamy na ciągły rozwój, dlatego DFR Inwestycyjny pełni rolę profesjonalnego funduszu inwestycyjnego. Może obejmować udziały lub kupować akcje przedsiębiorstwa, przewidziano również finansowanie mieszane, w tym m.in. dostarczanie kapitału poprzez zakup obligacji, pożyczkę, gwarancję, itp. Nie bez znaczenia jest realizowana przez nas formuła smart money – mówi Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju.
– Wśród kilkunastu prezentowanych podczas konkursu na startup pomysłów, naszą uwagę zwróciła idea oferowania mieszkańcom przyjaznych dla zdrowia i środowiska produktów chemii gospodarczej i kosmetyków w szklanych opakowaniach zwrotnych. Oprócz biznesowego aspektu przekonał nas również wymiar ekologiczny, czyli dbałość o nasze otoczenie – mówi Krzysztof Górka, prezes DFR Inwestycyjny.
Pomysł przeszedł kolejne fazy rozwoju, oceniono jego potencjał, aspekty finansowe i prawne. Jednym z najważniejszych czynników wspierających pomysł było konsekwentne wsparcie projektu ze strony spółki DFR Inwestycyjny. Zmieniono dzięki temu model zarządzania produktem i sposób jego dystrybucji produktu. Efektem jest powstanie spółki Refeel, w którą DFRI zainwestował środki potrzebne do realizacji pomysłu.
– Rok temu mieliśmy pomysł. Bez konkursu i konsekwentnego wsparcia inwestora nie udałoby się nam przekształcić go w produkt. Dzięki tej współpracy byliśmy zmotywowani i pełni nadziei na końcowy sukces, który wpisuje się w tak ważne dla nas aspekty ekologiczne. Nie tylko same środki czystości są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Również opakowania spełniają ten warunek, nawet etykiety wytworzone są z odpadów po przetwórstwie jabłek – mówi Jakub Zublewicz, prezes zarządu firmy Refeel.
– DFR Inwestycyjny uczestniczył we wszystkich etapach transformacji biznesu – od pomysłu po gotowy produkt. To absolutnie nowatorski sposób inwestowania w naszym kraju, w którym od samego początku pomagamy w rozwoju prowadzonej działalności. Najważniejsze jest, że w ten sposób kształtujemy świadomość nowych pokoleń biznesmenów, ucząc ich przedsiębiorczości opartej na solidnych podstawach i rzetelnej wiedzy – mówi Marek Ignor. Prezes DFR dodaje również, że spółka przygotowuje kolejną edycję konkursu „Bitwa o startup”, który ma szansę na stałe wpisać się w gospodarczy krajobraz Dolnego Śląska. Zarząd Refeel już zapowiedział, że zostanie ambasadorem kolejnych edycji konkursu. – Jesteśmy najlepszym dowodem na to, że pomysł wsparty profesjonalną opieką inwestora może stać się cenionym produktem lub usługą na rynku – dodaje Jakub Zublewicz.
_ _
Link do artykułu: https://gazetawroclawska.pl/samorzad-wojewodztwa-inwestuje-w-startupy-tym-razem-w-ekologiczne-srodki-czystosci/ar/c3-15209744
_ _
Na zdjęciu: Krzysztof Górka (prezes DFR Inwestycyjny), Magdalena Rajchelt-Zublewicz, Jakub Zublewicz, Karolina Kosowicz (Refeel), Marek Ignor (prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju). Materiały prasowe DFR.