W dniu 25.04.2022 odbyło się spotkanie uczestników piątej edycji Szkoły Liderów Lokalnych w zabytkowym pocysterskim kompleksie klasztornym w Lubiążu. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci wrocławskich uczelni wyższych, przedstawiciele głównego organizatora – Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz gospodarze – Burmistrz Gminy Wołów Pan Dariusz Chmura, Prezes Stowarzyszenia ,,Kraina Łęgów Odrzańskich” Pan Jarosław Paczkowski, Dyrektor OSIR Wołów Pan Maciej Nejman, a także Wiceprzewodniczący Rzeczpospolitej Samorządnej Pan Rafał Borzyński i reprezentanci współorganizatora i partnera merytorycznego — Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, w tym Pan Prezes Roman Kozłowski.
Szkoła Liderów Lokalnych to projekt organizowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, pomagający studentom rozwijać kompetencje i doświadczenie m.in. w zakresie ekonomii, zarządzania, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska i gospodarowania zasobami finansów funduszy europejskich.
W tej edycji studenci zmierzą się z problemem zagospodarowania przestrzeni wokół słynnego opactwa. Wizyta okazała się wyjątkowo obfita w zróżnicowane koncepcje przywrócenia okolicznych terenów do czasów dawnej świetności, gdyż zarówno organizatorzy jak i sami uczestnicy projektu, widzą w budynkach opactwa wielki potencjał, dzięki któremu w murach kompleksu może rozwinąć się działalność turystyczna, gastronomiczna, hotelarska i nie tylko. Po oprowadzeniu i zasięgnięciu informacji o specyfice terenów wokół klasztoru studenci mają na dopracowanie, a następnie przedstawienie swoich koncepcji administracji gminy oraz pozostałym zaangażowanym stronom. Wszystkim uczestnikom życzymy owocnej pracy nad przygotowanymi przez Gminę Wołów zagadnieniami!