Dolnośląski Fundusz Rozwoju w 2018 roku oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom nowe produkty. Do pozyskania jest ponad 200 000 000 PLN. Informacje te zostały zaprezentowane dziennikarzom podczas konferencji prasowej DFR w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
-Dolnośląska gospodarka jest stabilna i dobrze się rozwija, ale zależy nam na jej nieustannym wspieraniu wszędzie tam, gdzie tylko możemy pomóc – powiedział na konferencji Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Dlatego samorząd powołał Dolnośląski Fundusz Regionalny, wyspecjalizowaną instytucję finansową, która ma budować wieloletni system finansowania firm z sektora MŚP.
Marek Ignor, prezez DFR, od lat dostrzega konieczność wspierania takich podmiotów gospodarczych. – 96 proc. polskich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa – mówi Marek Ignor. -Dlatego proponujemy im pożyczki, gwarancje, poręczenia oraz instrumenty kapitałowe i quasi-kapitałowe. Z niskim oprocentowaniem i, co bardzo ważne, bez dodatkowych kosztów.
Pierwszy produkt finansowy DFR to Regionalna Pożyczka Hipoteczna. Przedsiębiorstwo może pożyczyć do 1.500.000 PLN, na zakup nieruchomości na Dolnym Śląsku w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Maksymalny okres spłaty wynosi 15 lat, a oprocentowanie: od 2,85 proc. Na ten rodzaj wsparcia przeznaczono 80.000.000 PLN.
Duża Regionalna Pożyczka Inwestycyjna to następny tegoroczny produkt DFR. Można ją przeznaczyć na wydatki inwestycyjne oznaczające ponoszenie nakładów na aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (za wyjątkiem zakupu nieruchomości). Górna granica pożyczki wynosi 1.500.000 PLN. Należy ją spłacić w ciągu 5 lat, a jej oprocentowanie wynosi od 2,85 proc. W ramach tego wsparcia małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w tym roku liczyć na 50.000.000 PLN.
Z Regionalnej Pożyczki Obrotowej przedsiębiorcy mogą pokrywać wydatki bieżące (z wyłączeniem nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne). Maksymalna kwota tej pożyczki to 500.000 PLN, okres spłaty: do 3 lat, a oprocentowanie: od 2,85 proc. Ogólna kwota zarezerwowana na Regionalną Pożyczkę obrotową wynosi 40.000.000 PLN.
W drugim kwartale 2018 roku pojawi się Regionalne Reporęczenie. Maksymalna kwota poręczenia wynosić będzie 1.500.000 PLN. Przy poręczeniach do 500.000 PLN wartość jednostkowego poręczenia to 80 proc. kwoty głównej. Jeśli przedsiębiorstwo oczekiwać będzie poręczenia od 500.000 do 1.500.000 PLN, może liczyć na poręczenie 70 proc. kwoty głównej. Oferta dotyczy poręczenia kredytu lub pożyczki obrotowej, leasingu, transakcji faktoringowych i poręczenia wadialnego. Na tego rodzaje wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczono 20.000.000 PLN.
Dolnośląski Fundusz Rozwoju także inwestuje kapitał w różnego rodzaju przedsięwzięcia firm z sektora MŚP. To projekt DFR Inwestycyjny. Może to być finansowanie kapitałowe, dłużne lub mieszane. Maksymalna kwota jednostkowej inwestycji wynosi 5.000.000 PLN.
Przedsiębiorcy, którzy mają dopiero pomysł na biznes, mogą liczyć na produkt Pro Start.
Natomiast Pro Development jest skierowany do tych MŚP (spółki prawa handlowego), które są w fazie rozwoju lub wczesnej ekspansji.
-W najbliższych latach mogą wzrosnąć stopy procentowe i koszty finansowania przedsiębiorstw- mówił podczas konferencji dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UE, członek Rady Inwestycyjnej DFR. -Kończy się 10-lecie niskich stóp procentowych. Banki już dziś uwzględniają wyższe koszty kredytów. Przedsiębiorcy, którzy przewidują wzost kosztów utrzymania firm, wstrzymują się ze składaniem wniosków o kredyty komercyjne.
W takich okolicznościach Dolnośląski Fundusz Rozwoju – regionalna instytucja finansowa non profit – chce, żeby dostępność do źródeł kapitału na rozwój MŚP była stabilna w perspektywie 10 lat. Te plany wpisują się w długofalową strategię wspierania rozwoju dolnośląskiego biznesu. W najbliższych latach samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy na taki model pomocy MŚP blisko 1 mld PLN. Około 400.000.000 PLN będzie dostępnych w ofercie Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, a 600.000.000 PLN w ramach RPO na lata 2014-2010.
Szczegółowe informacje: www.dfr.org.pl