100 nowocześnie urządzonych miejsc do pracy, biura i sale konferencyjne. Otwarte przez wszystkie dni w tygodniu i przez całą dobę. To pierwsza w kraju tak nowoczesna przestrzeń co-workingowa i biurowa zarządzana przez uczelnię. InQUBE na Uniwersytecie Ekonomicznym jest już gotowy na przyjęcie studentów, którzy mają pomysł na biznes.
Uniwersytecki inkubator przedsiębiorczości uroczyście otwierali rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. Andrzej Kaleta, marszałek województwa Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która odgrywa bardzo ważną rolę we wdrażaniu funduszy unijnych na Dolnym Śląsku. Uniwersytet Ekonomiczny pozyskał część środków na tę inwestycję właśnie z DIP.
– To pierwsza tak nowoczesna przestrzeń biznesowa w kraju, która zrewolucjonizuje podejście inkubatorów do przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą – mówił prof. Andrzej Kaleta. – Wiem, że to inna skala, ale warto pamiętać, że Dolina Krzemowa wyrosła z Uniwersytetu Stanforda. Ustawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko, bo jako czołowa uczelnia ekonomiczna w kraju, chcieliśmy sprostać wysokim wymaganiom rynku.
W inkubatorach pomysły na biznes zamieniane są w funkcjonujące w otoczeniu rynkowym start-upy. Dzięki wsparciu fachowców przyszli przedsiębiorcy są motywowani i wspierani fachową wiedzą z zakresu prowadzenia biznesu. W ten sposób młode firmy mają większą szansę na dobry start i utrzymanie się na rynku.
– Cieszę się, że Uniwersytet Ekonomiczny, czołowa uczelnia biznesowa w kraju, wpływa na rozwój nowo powstających dolnośląskich firm, w tym start-upów. Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, potrzebuje realnego wsparcia i samorząd regionu to wsparcie zapewnia – powiedział marszałek Przybylski.
Założyciele inQUBE mają nadzieję, że będą się w nim rodziły pomysły i teamy, które stworzą nową start-upową rzeczywistość. – Będziemy proponowali różną tematykę szkoleniową, na różnym poziomie zaawansowania – wyjaśnia dr hab. Joanna Hołub-Iwan, dyrektor inkubatora. – Jedni będą edukowani przez nas z podstaw zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, a inni będą uczyli się pozycjonowania firmy w internecie, czy budowania nowoczesnych modeli biznesowych. Nasz edukacyjny garnitur, będzie uszyty na miarę biznesowej rzeczywistości.
Do biznesowej rzeczywistości sprzed lat nawiązał Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. – Gdy zaczynałem swój biznes 21 lat temu, to nie miałem się gdzie podziać, znaleźliśmy lokal w starym hotelu. A pieniądze na swój start-up miałem ze ślubu. Zostało nam z żoną 1500 złotych i to był nasz początek – wspominał absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego i przewodniczący Rady Uczelni.
W otwarciu brał udział również DFR, spółka w całości należąca do samorządu województwa dolnośląskiego, która wspiera rozwój MŚP i współpracuje m.in. z wrocławskim Uniwersytetem Ekonomicznym. Prezes DFR Marek Ignor, powiedział, że spółka, jako instytucja otoczenia biznesu, musi uczestniczyć w takich przedsięwzięciach, dawać know-how, kojarzyć partnerów i wspierać finansowo potencjalne biznesy, które tutaj będą się rodziły.