– Jesteśmy już w epoce czwartej rewolucji przemysłowej. Proste rezerwy zwiększania efektywności polskich przedsiębiorstw zostały już wyczerpane, jedyną drogą jest w tej chwili innowacyjność, która spowoduje wzrost efektywności, a w konsekwencji konkurencyjność – mówił Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – podczas konferencji „Innowacyjny przemysł – kreatywna gospodarka – odpowiedzialny rozwój”, zorganizowanej we Wrocławskim Parku Przemysłowym.
Marek Ignor – prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, przypomniał o instrumentach dłużnych, którymi fundusz wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa na Dolnym Śląsku. Mówił też o inwestowaniu przez DFR Inwestycyjny w innowacyjne startupy.
– Większość startupów zaczyna działalność od poszukiwania kontrahentów w swoim regionie. Funkcjonują w warunkach lokalnej gospodarki, nauki, instytucji otoczenia biznesu, w lokalnej tkance społecznej. Dlatego trzeba im proponować precyzyjnie dedykowane instrumenty rozwoju. Tak właśnie postępuje Dolnośląski Fundusz Rozwoju, który inwestuje kapitałowo w startupy, np. poprzez obejmowanie udziałów lub zakup akcji.
O tym jak ważne jest inwestowanie w takie firmy, mówili uczestnicy dyskusji o innowacjach w sektorach high-tech. Nierzadko startupy na etapie opracowywania nowych rozwiązań po prostu nie zarabiają i nie są w takiej sytuacji partnerem dla instytucji finansujących. Tymczasem, innowacyjność jest koniecznością, gdyż po prostu oznacza to przetrwanie na rynku. Jednak innowacyjność musi iść w parze z zapotrzebowaniem; zbyt wiele startupów upada, gdyż mimo świetnego pomysłu nie znajdują nabywcy na swoje produkty.
W kontekst inwestowania w przedsięwzięcia innowacyjne wpisała się wypowiedź Marcina Gwoździa, wicemarszałka województwa dolnośląskiego, o dystrybucji środków unijnych na Dolnym Śląsku w ramach perspektywy finansowej UE w latach 2021–2027.
– 35 proc. tych środków będzie przeznaczonych na innowacyjną gospodarkę. Będziemy więc musieli się skupić na innowacyjności, efektywności, technologiach przemysłu 4.0 – mówił M.Gwóźdź.
Organizatorzy konferencji: Dozamel Sp z o.o., WPP – Wrocławski Park Przemysłowy, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Zielonogórski.