„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w regionie. Innowacyjność, dynamika rozwoju, zaangażowanie inwestycyjne, a także działania na rzecz lokalnej społeczności – to atuty jego laureatów. To nagroda, która wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje i organizacje, które tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska.
W tym roku statuetki Dolnośląskich Gryfów wręczono podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 27 października 2021 r. w Narodowym Forum Muzyki. Złotym Patronem wydarzenia był Dolnośląski Fundusz Rozwoju.
Podczas tegorocznej Wielkiej Gali Biznesu wręczono osiem statuetek Dolnośląskich Gryfów. Za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój nagrodzono firmę SatRevolution S.A., która kompleksowo projektuje, produkuje i umieszcza na orbitach okołoziemskich nanosatelity obserwacyjne, dzięki czemu mogą zbierać dane optyczne. W całości powstają one we Wrocławiu dzięki multidyscyplinarnemu zespołowi specjalistów, inżynierów, programistów i mechaników. Według NASA, SatRevolution S.A. jest jedną z 12 firm wspierających możliwości obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, choć zajmuje się tym dopiero od 5 lat.
Za lidera skutecznej transformacji cyfrowej uznano Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu, które jest jednym z pięciu największych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Zajmuje się poborem, uzdatnianiem i dostawą wody dla mieszkańców Wrocławia, a także odbiorem i oczyszczaniem ścieków oraz wód opadowych. W 2016 r spółka skutecznie wdrożyła system SmartFlow – autorskie rozwiązanie chmurowe, którego celem jest poszukiwanie ukrytych wycieków w sieci wodociągowej i minimalizowanie strat wody. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwoliło znacznie zaoszczędzić wodę i zwiększyć ochronę zasobów naturalnych.
Nagroda dla samorządu za najlepszy program osłonowy powędrowała do Gminy Twardogóra, która wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji przedsiębiorców i ich oczekiwaniom, przygotowała i zrealizowała dla nich specjalny pakiet pomocy. Jego celem było szybkie, sprawne i skuteczne wsparcie ich w trudnym okresie pandemii. Ulgi w czynszach oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości to tylko część z nich.
Za działania na rzecz zmniejszenia społecznych skutków pandemii nagrodzono Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu, które wykraczając poza statutowe obowiązki miejskiej spółki, od pierwszych dni bardzo aktywnie angażuje się w pomoc osobom dotkniętym przez negatywne skutki pandemii. Szczepciobus oraz Streetbus to tylko niektóre inicjatywy wpisujące się we wsparcie wrocławian w tym trudnym czasie.
Natomiast Gryf dla firmy świadomej ekologicznie powędrował do Ten Square Games – dynamicznie rozwijającego się dewelopera gier mobilnych. W jego portfolio znajduje się m.in. „Fishing Clash” – jeden z najpopularniejszych na świecie symulatorów wędkarstwa 3D. W 2020 r. firma ta dołączyła do United Nations Global Compact Program. W ramach tego przedsięwzięcia w tym roku firma wdrożyła strategię ograniczenia śladu węglowego oraz wielu innych działań prowadzonych w trosce o środowisko.
W tej samej kategorii wręczono również wyróżnienie specjalne, które otrzymał Promet-Plast S.C. Elżbieta Jeżewska Andrzej Jeżewski. To producent artykułów medycznych oraz energii, działający na rynku od blisko 40 lat. Jest pierwszym w Polsce i w Europie zakładem produkcji artykułów medycznych w technologii zerowej emisji CO2. Spółkę doceniono za innowacyjne rozwiązania niwelujące wpływ prowadzenia biznesu na środowisko naturalne.
Z kolei za najlepszy projekt interdyscyplinarny Dolnośląskiego Gryfa otrzymało Biotreco, prowadzące prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem receptury fermentowanego dolnośląskiego tofu konopnego oraz innych zamienników wyrobów mlecznych na bazie surowców z gospodarstw ekologicznych.
Z kolei statuetka za Dolnośląski Produkt Roku trafiła do firmy MetalERG Sp. z o.o. – producenta sprzętu medycznego m.in. reduktorów i regulatorów tlenu. Przedsiębiorstwo to jest także producentem wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych, dedykowanych urządzeń do transportu poziomego i pionowego, a także ekologicznych kotłów opalanych biomasą.
Liderem Roku został natomiast Leszek Waś, który na co dzień zajmuje się zarządzaniem rodzinną firmą PTS Waś, produkującej oświetlenie samochodowe. Nie tylko aktywnie nadzoruje realizację stałych projektów przedsiębiorstwa, ale jest także pomysłodawcą nowych produktów, dzięki czemu przedsiębiorstwo wprowadza na rynek kolejne innowacje. Dzięki niemu mała firma zatrudniająca 20 osób, zmieniła się w spółkę dającą zatrudnienie około 500 osobom.
Organizatorami konkursu byli: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Miasto Wrocław, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Partner Merytoryczny firma PwC.
Pierwsza edycja konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbyła się w 2004 roku. Od tego czasu prestiżowe statuetki trafiły do 89 firm, 24 samorządów oraz 10 osobowości Dolnego Śląska. Przyznane zostały także dwa wyróżnienia. Od pierwszej edycji w szranki konkursu stanęło już ponad 1750 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie Kapituły Konkursu.